Abstract:
У статті міститься аналіз наукових концепцій тлумачення змісту категорій «юридична відповідальність»,
«правова відповідальність», «соціальна відповідальність» та їхнє співвідношення між собою. Стверджується, що
юридична відповідальність є найбільш вживаною та досліджуваною в юридичній літературі. Кожен з авторів, працюючи над означеною тематикою, підкреслював її актуальність та багатогранність. Осмислення цього явища відбувається в різноманітних сферах знань, насамперед у філософській, юридичній та філологічній площинах.
Проаналізовано сучасну правову літературу де стверджується про існування кількох підходів до визначення
змісту «юридична відповідальність». Перший ґрунтувалася на походженні юридичної відповідальності від родового
поняття «соціальна відповідальність». Визнаючи юридичну відповідальність через призму її соціального характеру,
дослідники наштовхуються ще на одне дискусійне питання. Його правова природа полягає в тому, що одні вчені
виокремлюють позитивну (проспективну) та негативну (ретроспективну) юридичну відповідальність. Перша передбачає морально свідоме виконання своїх юридичних обов’язків, друга – настання негативних наслідків за відповідне
правопорушення.
Проаналізований протилежний підхід до розуміння поняття «юридична відповідальність», який висловлений
українським теоретиком права М. Козюброю. Вчений наголосив на її багатогранності, яка може існувати в етичній, політичній, професійній, релігійній сферах. Саме тому учений розмежовує категорії «соціальна відповідальність»
та «юридична відповідальність», адже остання може наставати тільки за порушення законодавчо закріплених правових норм, оперує засобами державного примусу та здійснюється компетентними органами за належною процесуальною формою.
Висвітлено новаторський підхід професора І. Безклубого. Розмірковуючи над змістом категорії «відповідальність», вчений спинився на доцільності використання словосполучення «правова відповідальність», яке за своїм змістом є значно ширшим від поняття «юридична відповідальність» та, безперечно, охоплює як позитивну, так і негативну відповідальність, де остання і буде охоплюватися категорією юридичної відповідальності.
Констатовано поділ юридичної відповідальності, залежно від типу відносин та існуючих галузей права, на види:
адміністративну, кримінальну, цивільну, політичну, дисциплінарну та інші.
Надано авторське розуміння змісту юридичної відповідальності, що полягає у передбачених законодавчими приписами міри покарання правопорушника за здійснене правопорушення шляхом позбавлення його певних благ майнового
чи немайнового характеру, вид і міра яких визначаються компетентними органами влади в межах діяльності державних службовців за результатами розгляду скоєного діяння, що визначено законом як правопорушення, з метою відновлення втрачених суб’єктивних прав, матеріальних і духовних цінностей.