Abstract:
У статті проаналізовано доктринальні підходи українських і зарубіжних учених стосовно інтерпретації терміну «імплементація» в доктрині міжнародного права та галузевих внутрішньодержавних правових науках. Наголошується на потребі вироблення узгодженого підходу до інтерпретації терміну «імплементація» представниками міжнародно-правової та внутрішньодержавної правової доктрини.
Пропонується запровадити в науковий обіг поняття «імплементація правил поведінки міжнародного права», розтлумачивши його як діяльність держав та інших суб’єктів міжнародного права, здійснювану з метою забезпечення своєчасного, всебічного та повного виконання прийнятих ними відповідно до міжнародного права зобов’язань. Акцентується увага на важливості підходу до розуміння імплементації правил поведінки міжнародного права як такої, що може здійснюватися на міжнародному та/або внутрішньодержавному (у разі залучення інших суб’єктів, на їх внутрішньому рівні) рівнях правового регулювання суспільних відносин. Констатується, що імплементація правил поведінки міжнародного права може здійснюватися суб’єктами міжнародного права як індивідуально, так і спільно. Здійснення імплементації правил поведінки міжнародного права на внутрішньодержавному рівні можливе як законодавчими, так і виконавчими
та судовими органами державної влади. Пропонується відмовитись від використання у доктрині міжнародного права категорій міжнародний і внутрішньодержавний механізми імплементації правил поведінки міжнародного права. Необґрунтованою є також практика ототожнення термінів «імплементація» та «реалізація». Термін «реалізація» рекомендується використовувати для уточнення чітко визначених, бажаних або можливих форм втілення в життя приписів принципів, норм і стандартів міжнародного права, визначених у їх змісті або прямо не заборонених загальновизнаними принципами та нормами міжнародного права. В разі неможливості реалізації правил поведінки міжнародного права у визначених для цього формах, усунути наявні перешкоди або створити необхідні для цього умови належить здійснюваній із цією метою імплементації правил поведінки міжнародного права.