Abstract:
Актуальність обраної теми обумовлена, по-перше, потребою реалізації зобов’язань України перед Європейським Союзом щодо імплементації до національного митного законодавства міжнародних стандартів в сфері митного регулювання, а по-друге, необхідністю удосконалення механізму правового регулювання процедури здійснення митними органами специфічної форми митного контролю – митного пост-аудиту. Мета презентованої статті полягає в тому, щоб з використанням історико-правового та порівняльного методів наукового пізнання дослідити ґенезу правового регулювання процедури проведення митними органами митного контролю за переміщенням предметів через митний кордон із застосуванням методів аудиту, виявити колізії правового регулювання механізму проведення митними органами документальних перевірок та сформулювати науково обґрунтовані пропозиції щодо їх подолання. Відповідно до сформульованої мети визначено наступні задачі: розкрити ґенезу нормативного забезпечення процедури використання митними органами методів аудиту; виявити колізії правового регулювання механізму застосування митними органами досліджуваної форми митного контролю за предметами, що переміщуються через митний кордон України; сформулювати пропозиції щодо удосконалення національного митного законодавства.
Методологічне підґрунтя дослідження становить цілісна та узгоджена система методів, способів та прийомів наукового пізнання, що дозволила проаналізувати обране правове явище у єдності його соціального змісту та юридичної форми.
Усвідомлення колізійних питань процедури здійснення митного контролю за переміщенням предметів через митний кордон України з використанням методів аудиту та пропоновані зміни до чинного законодавства дозволять підвищити ефективність контрольної діяльності митних органів. В результаті це мінімізує факти ухилення окремим платниками податків від сплати митних платежів у повному обсязі, що у свою чергу вплине на збільшення надходжень до Держбюджету України.