Abstract:
Стаття присвячена адміністративно-правовому забезпеченню гендерної політики в Україні. В системі адміністративно-правового забезпечення описано його складові частини, а саме інституційну, нормативно-правову та гарантії. Розкрито поняття адміністративно-правового забезпечення з точки зору різних авторів. Установлено, що більшість учених розглядає адміністративно-правове забезпечення незалежно від сфери суспільних відносин, які досліджуються, як діяльність уповноважених державних органів щодо врегулювання суспільних відносин, їх юридичного закріплення за допомогою правових
норм, реалізації та охорони.
Досліджено історичну ретроспективу гендерних аспектів в державному управлінні. Перший етап сходить до античної символіко-семантичної гіпотези, прихильники якої вважали, що рід виник під впливом природної даності – наявності людей різної статі. Встановлено, що на початку ХХ століття («перехідний етап») інтерес до гендерних аспектів дещо зріс, хоча гендерні дослідження тоді ще не оформились як окремий науковий напрям. Виявлено, що виникнення та інтенсивне зростання власне гендерних досліджень припадає на останні десятиліття ХХ століття. Цей процес пов’язаний зі зміною наукової парадигми, розвитком постмодерністської філософії, а також зростаючим інтересом до таких галузей знань, як антропологія і соціолінгвістика, в центрі уваги яких перебувають людина й культура, суспільство. Досліджено історичні витоки адміністративно-правового забезпечення гендерної політики у декількох періодах, таких як дореволюційний, період сексуальної революції у США 60-х років, радянський та період незалежної України.
Виокремлено особливості національного механізму забезпечення гендерної політики в Україні з описом політично слабких елементів та виокремленням першопричин його створення в досить складних умовах браку коштів і добре підготовлених кадрів. Проаналізовано проблемні аспекти гендерної рівності з акцентуванням на невизнанні гендерних пріоритетів на рівні місцевої влади.
Установлено, що важливим елементом національного механізму впровадження гендерної рівності є участь громадськості в реалізації державної політики. Участь громадськості у формуванні та реалізації державної гендерної політики – важлива умова її ефективності та врахування безпосередніх інтересів громад і окремих громадян, підвищення якості підготовки прийняття рішень.