Аннотации:
Проблема спрощення митного оформлення залишається актуальною для України після вступу до СОТ. Відтоді питання про створення лояльних і простих умов проведення митного оформлення для суб’єктів ЗЕД постало у центрі загальної уваги та часто ставало причиною багатьох конфліктів інтересів підприємництва та держави. Як свідчить практика, у тому числі судова, діяльність митних органів рідко спрямована на полегшення роботи бізнесу, а дії та підходи представників митних органів часто викликають питання щодо законності та виходу за межі повноважень. Однією з основних проблем, із якою зіштовхуються суб’єкти господарювання у здійсненні зовнішньоекономічної діяльності, є коригування митної вартості контролюючим органом.
Відповідно до Митного кодексу України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом. Проведення консультацій відповідно до Митного кодексу України є не просто правом декларанта, а обов’язком – заявляти митну вартість, визначену самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом, але яким чином провести консультацію з митним органом ще до початку митного оформлення, законодавством не врегульовано. Механізм прийняття попередніх рішень за методом визначення митної вартості дозволить імпортерам зменшити число питань митних органів щодо митної вартості товарів, що ввозяться. Тому вдосконалення законодавства у напрямі спрощення визначення митної вартості, а точніше впровадження механізмів проведення консультацій між митним органом і суб’єктами ЗЕД дозволить забезпечити повне використання прав суб’єктів, визначених Митним кодексом України та міжнародним законодавством.
Водночас можливість отримання українськими підприємствами попередніх рішень про застосування методу та критеріїв визначення митної вартості є вимогою виконання Угоди про спрощення процедур торгівлі Світової організації торгівлі (СОТ), до якої Україна приєдналася у 2015 р.