Короткий опис (реферат):
Статтю присвячено розгляду проблеми визначення сутності адміністративно-правового статусу посадової особи митної служби. Проаналізовано концепції загальнотеоретичних положень про адміністративно-правовий статус посадових осіб митної служби. Стисло проаналізовано законодавчі та наукові аспекти проблеми визначення сутності статусу посадової особи митної служби. Автором пропонується підхід, за яким посадові особи митної служби відповідно до норм чинного законодавства України не можуть бути визнані як посадові особи правоохоронних органів, на яких покладено обов’язок щодо здійснення правозастосовних та правоохоронних функцій держави.
Зазначено, що під адміністративно-правовим статусом працівника митної служби варто розуміти сукупність його прав, обов’язків, правових обмежень, гарантій діяльності і юридичної відповідальності.
Підкреслено, що основні функції митних органів – це поповнення дохідної частини загальнодержавного бюджету, боротьба з митними правопорушеннями в зовнішньоекономічній сфері держави й адміністративно-правове регулювання митної справи.
Повноваження працівників митної служби поділено на дві групи: а) повноваження митних органів у сфері економіки, що включають митно-тарифне регулювання, фіскальні функції (стягнення митних платежів), а також контрольні повноваження (валютний і митний контроль); б) повноваження митних органів із забезпечення законності, правопорядку й економічної безпеки в України (захисні повноваження).
На основі наукових досліджень та нормативно-правових актів досліджено зміст поняття правоохоронних органів. Виділено основні ознаки правоохоронних органів та їхні функцій. Основною ознакою поняття правоохоронного органу є його функціональне призначення – визначений напрям діяльності, завдання, компетенція та володіння спеціальними повноваженнями з метою охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави. Виокремлено низку характерних ознак, що притаманні правоохоронній діяльності.