Аннотации:
У статті наведено спробу комплексного дослідження з метою подальшої регламентації та вдосконалення механізмів державного регулювання митною справою. Митна політика визначає механізми захисту національних інтересів України, забезпечення прав і свобод громадян, формування іміджу України у світі.
Розглянуто різні аспекти формування механізмів державного управління митною справою та встановлено спроби компенсувати недоліки правового регулювання на рівні кодифікованого акту шляхом уточнення та розробки відповідних технологічних схем, інструкцій із взаємодії, порядків проведення митного контролю й оформлення.
Проте глибокого комплексного наукового аналізу митних формальностей на всіх видах транспорту як самостійного управлінського явища нині не існує, не встановлено їхній вплив на механізми формування національних інтересів і митної політики загалом. Чимало теоретичних питань, що стосуються розкриття їх сутності, структури та змісту, співвідношення з іншими складниками митної справи, так і залишаються не вивченими на відповідному рівні.
Мета статті полягає у тому, щоб на основі комплексного аналізу теоретичних напрацювань і норм чинного законодавства України з питань державної митної справи визначити специфіку виконання митних формальностей, їх відповідність
міжнародним нормам, правилам, стандартам і розробити на цій основі науково обґрунтовані пропозиції та рекомендації, спрямовані на удосконалення законодавства України з питань митної справи стосовно порядку виконання митних формальностей на транспорті в Україні.
Проаналізовано нормативно-правову базу, пов’язану з питаннями митного контролю й оформлення товарів, що складається з ратифікованих документів, прийнятих Радою Європи, та законодавчих актів національного законодавства. До
недоліків і прогалин національного законодавства, що здійснює регулювання у сфері митного контролю та митного оформлення, віднесено застарілість підзаконних актів, їх невідповідність чинному митному кодексу, відсутність узгодженого підходу до трактувань окремих положень норм і термінів, що призводить до значних дисбалансів між теорією та практикою державного управління у сфері митного регулювання.