Abstract:
Статтю присвячено з’ясуванню сутності криміналістичної алгоритмізації та формуванню її основних засад, а також виокремленню проблем щодо впровадження її положень у діяльність із розслідування злочинів. Доведено, що алгоритми є особливим видом знань, який містить елементарний порядок дій щодо вирішення будь-якого завдання. При цьому він залежить від певної ситуації, яка склалася на момент розслідування злочину.
Стверджено, що алгоритми мають загальний характер. Саме тому очевидно, що алгоритмізація має певні труднощі в нетиповій ситуації, оскільки неможливо передбачити всі ситуації, що виникають під час проведення окремих слідчих дій.
Виявлено, що важливою передумовою успішного здійснення алгоритмізації слідчої діяльності є розроблення типових алгоритмів розслідування окремих видів злочинів, проведення слідчих (розшукових) дій, тактичних прийомів та тактичних операцій.
З’ясовано, що підґрунтям алгоритмізації провадження слідчої дії є типові тактичні завдання.
Об’єктивному та швидкому розслідуванню сприяє знання тактичних завдань та можливих шляхів їх вирішення, що, як правило, дозволяє слідчому уникнути можливих помилок під час розслідування злочинів. У цьому випадку за допомогою алгоритмізації можливе швидке нарощування активності слідчого, що сприятиме підвищенню рівня ефективності його пізнавальної та організаційної діяльності.
Визначено, що криміналістична алгоритмізація – це формалізація знань, спрямованих на сферу діяльності слідчого, що значно підвищує ефективність розслідування злочинів через вирішення складних розумових завдань. Алгоритми ґрунтуються на глибокому вивченні закономірностей злочинної діяльності, типізації видів злочинів