Короткий опис (реферат):
Стрімкий розвиток ринку фінансових послуг стимулював появу нових їхніх видів. За декілька років на ринку з’явилися нові фінансові установи та інші гравці цього ринку, які не завжди доброчесно ведуть свій бізнес, заманюючи споживачів яскравою рекламою та занадто привабливими умовами надання послуг. Досить часто за цим
криються скриті платежі та неякісний сервіс, а іноді навіть шахрайство. У поєднанні з низьким рівнем фінансової грамотності населення, економічною кризою та зростаючим безробіттям з’являється безліч негативних прикладів порушення прав споживачів фінансових послуг. Дослідження показують, що споживачі не були готові до таких різких змін у відносинах із фінансовими установами. Незнання механізмів захисту своїх прав сприяло зростанню недовіри до ринку фінансових послуг. Окреслена проблематика сприяє розвитку як наукових досліджень про стан рівня
фінансової грамотності населення, аналізу чинних правових норм, так і освітніх проєктів, які спрямовані на навчання різних категорій населення механізмам захисту прав споживачів фінансових послуг та запобігання порушенням із боку фінансових установ. Розвиток наукових досліджень неможливий без вивчення практичного складника проблеми.
Наше дослідження узагальнює вдалі закордонні та національні практики розвитку рівня фінансової грамотності населення та захисту прав споживачів фінансових послуг.
Юридична клінічна освіта вже довела свою ефективність у навчанні юристів по всьому світу. Разом із тим вона відіграє значу соціальну роль, адже в процесі роботи в юридичній клініці студенти надають безоплатну правову допомогу, проводять заходи правової просвіти з різними групами населення. Закордонний досвід також доводить, що ефективним є розвиток спеціалізацій в юридичній клініці, що забезпечує комплексний розгляд теми та системне бачення проблеми клієнта. Саме тому у статті досліджено досвід роботи юридичних клінік України з питаннями захисту прав споживачів фінансових послуг. На прикладі роботи Юридичної клініки Державного університету економіки і технологій описано механізм дослідження цієї теми зі студентами-консультантами, підготовки їх до консультування з фінансових питань та розроблення і проведення занять із правової просвіти.