Пожалуйста, используйте этот идентификатор, чтобы цитировать или ссылаться на этот ресурс: http://212.1.86.13:8080/xmlui/handle/123456789/6950
Название: Поетика художнього часу і простору в ліриці Г. Лупинос
Авторы: Ботнер, В. С.
Сенкевич, Г. А.
Лічман, Л. Ю.
Ключевые слова: поетика
художній час
художній світ
топос природи
асоційовані комбінації
художні засоби відображення світогляду людини
Дата публикации: 5-фев-2025
Издательство: Ужгородський національний університет
Библиографическое описание: Ботнер В. С., Сенкевич Г. А., Лічман Л. Ю. Поетика художнього часу і простору в ліриці Г. Лупинос. Закарпатські філологічні студії. 2021. №16. С. 270-275.
Аннотация: У статті з’ясовуються деякі характерні особливості поетики художнього часу і простору в ліриці Г. Лупинос. Поетична дійсність авторки нерозривно пов’язана з концептом часопростору, який є обов’язковим елементом її художнього світу. Дослідження дає підстави стверджувати, що постмодерністська структура її світогляду є однією з усталених художніх ознак поетки, котра порушує класичне уявлення про час і простір, позиціонує зразки різних темпоральностей, пропонує концепцію психологічного часопростору, який залежить від читацького сприйняття. Культурний контекст її поезій є невіддільним від внутрішнього світу письменниці, її відчуттів, вражень, рефлексій. Важливою ознакою художнього часу в ліриці Г. Лупинос є концептуальна роль топосу природи, глибоке інтуїтивне розуміння поєднання природи та буття людини. Час і простір метафоризуються, стають окремим, самостійним образом або навіть прототипом. Істотну роль у ліриці Г. Лупинос відіграє тема пам’яті, дискурс всесильного часу. Поетка перетасовує минуле й сьогодення задля глибинного вивчення характеру ліричної героїні: перетворює художній час на естетичний засіб – на розгорнуту темпоральну метафору. Для її поезії характерне використання алюзій, філософських роздумів про мистецтво і його місце в житті людини, амбівалентність часових і просторових відносин, інтертекстуальна насиченість тексту, яскрава метафоричність та образність у зображенні почуттів, містичне світовідчуття. Асоційовані комбінації створюють додатковий сенс, постають засобом характеристики та психологізації її лірич- ної героїні; вони використовуються із прагматичною метою, допомагаючи реалізувати задум поетки – справити на читача особливий художній ефект, налаштувати реципієнта на сприйняття, запускаючи механізм передбачуваних асоціацій. Дослідження поетики художнього часу і простору в ліриці Г. Лупинос у такому аспекті сприяє збагаченню уявлень про характер творчої репрезентації часових і просторових координат у сучасній українській літературі.
URI (Унифицированный идентификатор ресурса): http://212.1.86.13:8080/xmlui/handle/123456789/6950
ISSN: 2663-4899 (online)
Располагается в коллекциях:Кафедра журналістики

Файлы этого ресурса:
Файл Описание РазмерФормат 
51.pdf453,32 kBAdobe PDFПросмотреть/Открыть


Все ресурсы в архиве электронных ресурсов защищены авторским правом, все права сохранены.